Den anerkjente investoren øker sin formue nok et år, denne gang med hele 33 prosent. Investeringer i aksjer og eiendom gjennom selskapet Ferncliff Holding er drivende faktorer, samt investeringer utenlands. Spetalen har flere verdifulle eiendommer, bl.a. en spektakulær bolig på Bygdøy med tennisbane i kjelleren.
Bakgrunn
Se Spetalens foredrag fra Investordagen 2016:
Øystein Stray Spetalen ble født 17. juli i 1962 i Sandefjord, og startet trading-karrieren allerede i 9. klasse da han handlet sine første aksjer. Valget skal ha falt på Hydro , og litt senere ble konfirmasjonspengene investert i DNO, med god fortjeneste.
Etter videregående valgte Spetalen å utdanne seg som sivilingeniør i petroleumsteknikk ved NTNU. Men finansinteressen var der fortsatt, for da studiet var ferdig gikk Spetalen en litt mindre tradisjonell sivilingeniør-karrierevei, og startet som finansanalytiker og porteføljeforvalter i Gjensidige på starten av 90-tallet. Der var han i tre år, før han prøvde seg som aksjemegler i Oslo Securities, senere i Noka Securities. Begge meglerhusene ble lagt ned etter henholdsvis giganttap og uautoriserte spekulasjoner, men Spetalen var ute før det smalt begge steder.
Etter en kortere periode som investeringsdirektør i Kistefos, investeringsselskapet til Christen Sveaas, valgte Spetalen å satse for seg selv. I 1995 etablerte han investeringsselskapet Tycoon Industri, som han nå eier gjennom holdingselskapet Ferncliff. Gjennom selskapene har den nådeløse sivilingeniøren tjent penger som hakka møkk på aksjehandler opp gjennom årene. Men det var da han kjøpte seg inn i fotballklubben Vålerenga på 90-tallet at han for alvor kom på allmennhetens radar.
Den drevne investoren er ikke kun kjent for sine kuler på børsen - med en rekke dristige utsagn har han vært en medieyndling opp gjennom. Med det følger heldige og kanskje ikke fullt like heldige oppslag, som for eksempel Dagbladets sak om en finanskjendis gikk amok på et utestedet i 2007. Spetalen følte seg hengt ut og gikk til sak mot avisen. I kjølvannet av saken opprettet investoren Medieofferfondet et år senere, for å støtte personer som har fått urettmessig behandling i mediene. Fondet er ikke lengre i drift, men traderen fortsatte som medias vaktbikkje som allmennhetens vararepresentant i PFU i flere år fra 2014.
I tillegg har Spetalen en rekke andre tunge styreverv på CV, som styremedlem i blant annet i de børsnoterte selskapene Hiddn Solutions
, Saga Tankers og Norske Skog og Vistin Pharma .Spetalen gjestet også studioet til Finansavisen i 2019: