<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NT7T3W7" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">
Kjøp
Sandra Borch
Landbruks- og matminister (Sp)
Foto: Ragne B. Lysaker, Senterpartiet
Født1988
BostedTromsø
UtdannelseJurist
BransjePolitikk

Roller i norsk næringsliv

Tjenesten er levert av Purehelp
Roller pr. 31.12.2022
Foto: Ragne B. Lysaker, Senterpartiet
Nr 14
+3 Plassendring
Se hele listen >
Informasjon
Født1988
BostedTromsø
UtdannelseJurist
BransjePolitikk

Roller i norsk næringsliv

Tjenesten er levert av Purehelp
Roller pr. 31.12.2022

Hun sikret i vår bøndene tidenes mest gunstige jordbruksoppgjør, med en prislapp på 10,9 milliarder kroner, og fyrte med det betydelig opp under inflasjonspresset i økonomien, som “folk flest” oppfordres til å bidra til å dempe. Som øverste sjef for landets mat- og landbrukspolitikk – fra primærproduksjon frem til forbrukerne og internasjonale handelsavtaler – har hun enorm innflytelse over både dagligvarepriser og -aktører. Men også statens eierskap bidro hun til å øke da hun nylig gjennom Statskog la 2,65 milliarder på bordet for eiendommen Meraker Brug, en pris som eksperter anslår til å være et sted mellom 1-1,5 milliarder for høy.

Kraftig prishopp på smør

I fjor økte smørprisen med 24 prosent i butikkene. Men innkjøpsprisen på smør økte kun med 9 prosent. – Lar seg vanskelig forklare, sier landbruksministeren.

Kritiserer prisøkning hos matkjedene

Mat- og landbruksminister Sandra Borch (Sp) mener dagligvarekjedene har satt opp prisen på flere matvarer mer enn det er grunnlag for.