<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NT7T3W7" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">
Kjøp
Bjørn Rune Gjelsten
Investor
Foto: Ivan Kverme
Født1956
BostedOslo
UtdannelseMastergrad i økonomi, University of Colorado
BransjeEiendom
For personene på listen over Norges 400 rikeste tilordnes formuen som hovedregel familieoverhodet, også når arvinger formelt er inne som eiere, mens ligningsformue- og skattetall er individuelle. Dersom vi har summert ligningstall for flere familiemedlemmer, er dette spesifisert i teksten om hver enkelt.

For Norges 100 mektigste kvinner har vi kun tatt med individuelle ligningstall.

Roller i norsk næringsliv

Tjenesten er levert av Purehelp
Roller pr. 31.12.2022
Foto: Ivan Kverme
Nr 12
+1 Plassendring
Se hele listen >
19,10
mrd formue 2023
-2,05 %
Informasjon
Født1956
BostedOslo
UtdannelseMastergrad i økonomi, University of Colorado
BransjeEiendom
For personene på listen over Norges 400 rikeste tilordnes formuen som hovedregel familieoverhodet, også når arvinger formelt er inne som eiere, mens ligningsformue- og skattetall er individuelle. Dersom vi har summert ligningstall for flere familiemedlemmer, er dette spesifisert i teksten om hver enkelt.

For Norges 100 mektigste kvinner har vi kun tatt med individuelle ligningstall.

Roller i norsk næringsliv

Tjenesten er levert av Purehelp
Roller pr. 31.12.2022

Bjørn Rune Gjelstens investeringsselskap Gjelsten Holding har opplevd nok et godt år. Porteføljen er svært diversifisert, og rommer alt fra sportsutstyr og interiør til boligutvikling og kreftvaksiner. Gjennom Fabritius og som majoritetsaksjonær i Profier har investoren bygget opp betydelige eiendomsverdier. Noah, som spesialiserer seg på avfallsbehandling, har hatt en bemerkelsesverdig vekst de siste årene, og levert imponerende resultater. I tillegg har Gjelsten også en betydelig aksjeandel i Sport Holding, som eier en rekke velkjente sportskjeder som Sport 1, Intersport, Anton Sport, Löplabbet, samt Sportsnett og Milslukern.

Skattetallene inkluderer registrert ligningsformue og skatt for Bjørn Rune Gjelsten, og datteren Ingrid Gjelsten

Bakgrunn

Bjørn Rune Gjelsten vokste opp i Tomrefjord like utenfor Molde, og var barndomsvenn med Kjell Inge Røkke. Gjennom barndommen var det idrett, og spesielt langrenn, som opptok tiden til Gjelsten. 

I motsetning til sin tidligere kompanjong tok Gjelsten en mastergrad i økonomi ved University of Colorado. Etter endt utdannelse begynte duoen å gjøre forretninger sammen med stort hell, og bygde opp RGI, som i 1997 kjøpte opp Aker  

Rundt tre år senere skilte de lag, og Gjelsten begynte å investere egne midler gjennom Gjelsten Holding. Der har han hatt stor suksess, og pengebingen har sakte, men sikkert blitt større, med svært få feilskjær. 

De store verdiene til investoren ligger i eiendom, henholdsvis i Fabritius og Profier, som kaster godt av seg. På toppen kommer avfallshåndteringsselskapet NOAH, Sport 1, Kid og Ultimovacs. 

Det er ikke bare i forretningslivet Gjelsten har gjort det sterkt. Han har vunnet VM i Offshore race med “Spirit of Norway” fem ganger. I 2017 la han opp karrieren som racerbåtkjører. Investoren er bosatt på Bygdøy i Oslo, i et hus på 2.400 kvadratmeter som kostet over 400 millioner kroner å bygge i 2013.

Revet vekk før salgsstart

Nyboligmarkedet har lagt bak seg et rekordsvakt første kvartal. Nå melder imidlertid flere i bransjen om et positivt skifte i Oslo de siste par ukene. Nylig ble fire av fem prosjekterte luksusleiligheter på Frogner revet bort på forhåndssalg.

Kjendistunge Ultimovacs er i rute

Ultimovacs er i rute med avlesning av fase II-studier, og med dagens drift vil kontantbeholdningen rekke i over et år til.

Tapte mot Tollefsen og Gjelsten i boligkrangel

Runar Vatnes selskap Vatne Property kjøpte 45 leiligheter i et nybygg i Oslo, men har holdt igjen 8,5 millioner på grunn av uenighet om arealberegning. Han nådde ikke frem i Oslo tingrett.   

Gjelstens formue vokser raskere enn Røkkes

Da Bjørn Rune Gjelsten for 22 år siden ble kjøpt ut av Kjell Inge Røkkes Aker RGI, satt han på verdier tilsvarende seks prosent av makkerens formue. I dag er forholdet nærmere 40:60.