– Vi er i en håpløs situasjon. Vinmonopolet har kontrakter med importørene, som er forpliktet til å levere på bestillingene, men vi har ikke kontrakt med leverandøren av varene. Vi kan kreve erstatning av importørene, men vi vil ikke ramme en uskyldig tredjepart.
Vi er i en håpløs situasjon. Vinmonopolet har kontrakter med importørene, som er forpliktet til å levere på bestillingene, men vi har ikke kontrakt med leverandøren av varene. Geir Mosether
Varslet siden 2018
Stridens kjerne er den varslede avgiftsøkningen som trer i kraft 1. januar. Vectura mener, kort fortalt, at varene som Vinmonopolet har bestilt i romjulen er varer som først skal selges på nyåret, og de vil ikke betale mellomlegget.
– Vectura håndterer avgiftene for alle våre importører. Det blir en kostnad på opp mot én million kroner for oss, mens Vinmonopolet tar nye priser for varene fra 1. januar. Vectura mener at de avgiftene som gjelder ved levering og fakturering er avgifter Vinmonopolet må betale, sier administrerende direktør i Vectura, Roar Ødelien.
Ødelien mener det ikke blir rett at Vinmonopolet, med sine romslige marginer, tjener gode penger på å bestille opp lagrene før nyttår, mens Vectura må betale for det. Han opplyser at de har vært i forhandlinger med Vinmonopolet om denne problemstillingen siden 2018.
– Allerede i 2018 kommuniserte vi at om vi ikke kom frem til en løsning var ordresletting eneste muligheten vi hadde. Dette er en kostnad som Vinmonopolet har dyttet over på Vectura i mange år.
Allerede i 2018 kommuniserte vi at om vi ikke kom frem til en løsning var ordresletting eneste muligheten vi hadde. Dette er en kostnad som Vinmonopolet har dyttet over på Vectura i mange år. Roar Ødelien, adm. dir. Vectura
– Men hva med bestillinger fra kunder som allerede har forhåndsbetalt for varen?
– De må registreres på nytt. Det er opp til Vinmonopolet hvordan de vil håndtere dette.
– Spekulerer: Administrerende direktør i Vectura, Roar Ødelien, mener Vinmonopolet spekulerer i å bestille inn mye varer rett før nyttår for så å selge dem til nye priser. Foto: Vectura
Konstant på etterskudd
Som Kapital har tidligere har omtalt har Vectura hatt store problemer med sitt automatiserte lageranlegg på Gjelleråsen utenfor Oslo. Gjennom så og si hele pandemien har selskapet slitt med å levere på flaskeplukk. Dette har ført til store forsinkelser og ordrenullinger. Situasjonen med slettingen av bestillinger før nyttår kommer på toppen av dette.
– Vectura har generelt hatt en dårlig servicegrad, og de ligger konstant to til tre dager etter på plukk. Så gjør de dette for å tjene noen kroner. De som bli skadelidende er kundene og importørene, sier Mosether.
Ødelien, på sin side, mener Vectura har gjort en strålende jobb i en svært krevende periode, og han synes kritikken fra Vinmonopolet er grunnløs. Han medgir at de er på etterskudd, men påpeker at det er på grunn av at det generelle volumet er for stort til at de kan håndtere det. Han påpeker også at det ikke er slik at det ikke har blitt levert varer i romjulen. I følge Vecturas oversikt har de slettet bestillinger på 325.000 liter, mens de har levert opp mot én million liter.
– Vi brukt romjulen på å plukke ned og levere backlog (red.amn. etterslep), men vi har ikke plukket på de nye ordrene som er til neste år.
Videre påpeker Ødelien at det kan virke som om Vinmonopolet nærmest spekulerer i å bestille opp mye varer rett før en varslet avgiftsøkning.
– I fjor hvor avgiftene gikk ned, og sånn sett kunne være i Vinmonopolets disfavør, så bestilte 1.700 liter rett før nyttår. Det er ingenting.
Kommer i 2022: Er det som egentlig burde stått på utsolgtetikettene som ved årets slutt preger mange av Vinmonopolets hyller. Foto: Svein Lindin