<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NT7T3W7" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">
Kjøp

Tok råd fra Gud – gikk nesten konkurs

“Kjøp Bygg!” var visjonen som hovedpastor i Filadelfia Kristiansand fikk i 2002. Etterspillet ble underskudd på 150–200 millioner, nær konkurs for menigheten, og billigsalg til en gruppe religiøse investorer.

Nær konkurs, men sikret seg tilbakekjøpsrett: Filadelfia Kristiansand måtte selge konferansesalen i Q42 for 100 millioner. Det er anslått at den har en teknisk verdi på det tredobbelte, og menigheten har en evigvarende tilbakekjøpsrett. Foto: Ole Kristian Fossum
Eiendom

Dette er historien om Sørlandets største kongressenter, om Gud, en menighet på randen av konkurs og noen smarte investorer.

Q42 er et næringsbygg på 23.000 kvadratmeter midt i Kristiansand sentrum med 68 leiligheter, butikklokaler og en flott og meget moderne utstyrt konferansesal på 1.150 kvadratmeter. Denne rommer 1.400 sitteplasser eller 2.000